Ana sayfa Haberler Atletizm ÜSKÜDARLI BEKELE, DİAMOND LEAGUE’DE 13. OLDU

ÜSKÜDARLI BEKELE, DİAMOND LEAGUE’DE 13. OLDU

Fransa´nın başkenti Paris´te mart ayında düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası´nda bayanlar 3000 metre yarışını, tekrarlayan sakatlığı nedeniyle terk etmek zorunda kalan, Türkiye´ye döndükten sonra da aşil tendonu yırtılan milli atlet, İzmir´de gelecek hafta sonu düzenlenecek Avrupa Takımlar Şampiyonası öncesinde kendini denedi.

Yoğun yağmur altında koşulan, eski olimpiyat ve dünya şampiyonu Etiyopyalı atlet Meseret Defar´ın uzun süre ilk sırada götürdüğü yarışta son grupta yerini alan Almitu Bekele Degfa, beklenilen performansı gösteremedi ve bir süre sonra gruptan koptu. Ancak yarışın sonuna kadar mücadeleyi elden bırakmayan milli atlet, yarışı 15:22.96´lık derecesiyle 13´üncü sırada tamamlayabildi.

-BEKELE GEÇEN YIL İKİNCİ OLMUŞTU

En iyi kişisel derecesi 14:36.79 olan Almitu Bekele Degfa, geçen yıl Elmas Lig´in 11. ayağı olan Stockholm Grand Prix´sinde bayanlar 5000 metrede ikinci olmuştu. Degfa, Avrupa Atletizm Şampiyonası´ndaki performansından sonra yorgun yarışmasına karşın, iyi bir yarış çıkarmış ve 14:42.62´lik derece elde etmişti. Degfa, geçen sezonki en iyi kişisel derecesine ulaşmıştı. Dünya rekoru denemesinde başarılı olamayan dünya şampiyonu Etiyopyalı atlet Meseret Defar´ın 14:42.46´lık zamanıyla birinci olduğu yarışta, vatandaşı Emebet Anteneh de 14:55.65´lik derecesiyle yarışı üçüncü sırada tamamlamıştı.