Ana sayfa Haberler Atletizm ATLETİZM ŞAMPİYONASI’NDA ALTIN YAĞMURU

ATLETİZM ŞAMPİYONASI’NDA ALTIN YAĞMURU

Avrupa Atletizm Şampiyonası´nda, bayanlar 1500 metrede mücadele eden Türk Milli Takımı sporcularından Aslı Çakır Alptekin altın madalya kazanırken, Gamze Bulut da gümüş madalyanın sahibi oldu. Dün de 3 bin metre engellide Gülcan Mıngır; 10 bin metrede Polat Kemboi ve 100 metre engellide Nevin Yanıt, birinci olmuştu.

Finlandiya´nın başkenti Helsinki´de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası´nda, bayanlar 1500 metrede yarışan Türk Milli Takımı sporcularından Aslı Çakır Alptekin altın madalya kazanırken, Gamze Bulut gümüş madalyanın sahibi oldu.

Helsinki Olimpiyat Stadyumu´nda bugün sona erecek Avrupa Atletizm Şampiyonası´nda, Türkiye bayanlar 1500 metre yarışında iki madalya birden kazandı. Yarış başlamadan önce, atletlerin tanıtımı sırasında madalya favorisi olduğuna dikkat çekilen Aslı Çakır Alptekin, 4:05.31´lik derecesiyle şampiyon olmayı başardı ve altın madalyayı boynuna taktı.

Yarışa son kulvarda başlayan dünya salon üçüncüsü milli atlet, kontrollü bir yarış çıkardı. Arka sıralardan yavaş yavaş önlere ilerleyen Alptekin, mücadelenin bitmesine 2 tur kala liderliği ele aldı ve hemen arkasında yer alan diğer Türk Milli Takımı sporcusu Gamze Bulut´un önünde finiş çizgisini geçti.

Dördüncü kulvarda başladığı yarışta, ön gruptan hiç kopmayan Gamze Bulut da Alptekin´in ardından 4:06.04´lük zamanıyla gümüş madalya elde etti.

Bronz madalyanın sahibi, 4:07.74´lük derecesiyle Ukraynalı Anna Mishchenko oldu. 
Bugünkü ilk yarışta elde edilen madalyalarla birlikte, Türkiye toplam 7 madalya kazandı. Türkiye´nin diğer madalyaları, 3000 metre engellide Gülcan Mıngır´dan (altın), 100 metre engellide Nevin Yanıt´tan (altın), 10 bin ve 5 bin metrelerde Polat Kemboi Arıkan´dan (altın ve bronz) ve 3000 metre engellide Tarık Langat Akdağ´dan (gümüş) geldi. 

-Milli çekiççi Tuğçe Şahutoğlu, finalde 5´incilikte kaldı 

Türkiye rekortmeni bayan milli çekiççi Tuğçe Şahutoğlu ise, Avrupa Atletizm Şampiyonası´nda finalde 5. sırada kaldı. Çekici, ilk hakkında 68.12 metre atan milli sporcu, ikinci hakkında 70.21´lik bir atış gerçekleştirdi. Üçüncü ve dördüncü haklarında 67.03 ve 66.82´lik atışlar yapan Şahutoğlu´nun beşinci atışı ise faul sayıldı. Şahutoğlu, son hakkında da 66.05 metreye atabilince, en yüksek derecesi olan 70.21 madalya için yeterli olmadı. 
Şahutoğlu, geçen ay İzmir´de 74.17´lik derece elde ederek kendine ait Türkiye rekorunu yenilemiş ve olimpiyat A barajını geçmişti. Millilerin son gün yarışları, TSİ 18.50´de İlham Tanui Özbilen´in 1500 metre finaliyle sona erecek.