Ana sayfa Haberler Atletizm ATLETLERİMİZ KADI DAĞINDA 5. KEZ AVRUPA ŞAMPİYONU

ATLETLERİMİZ KADI DAĞINDA 5. KEZ AVRUPA ŞAMPİYONU

Dünya çapında düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Belçika, Britanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lüksemburg, Norveç, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerden sporcular katıldı. Şampiyona kapsamında 33 takımdan oluşan 188 atlet 4 farklı kategoride bireysel ve takım adına birinci olabilmek için yarıştı.

1100 metre rakımlı Kadıdağı platosunda düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonasında sporcular zor anlar yaşadı. Etabı tamamlayarak finish çizgisine ulaşan sporcuların soğuk hava ve zor şartlar sonrasında bitkin düştü. Aşırı derecede üşüyen sporcular sağlık ekipleri ve eğitmenleri tarafından soyunma kabinlerine götürülerek ısınmaları sağlandı. Şampiyonada parkurdaki karların erimesi sonucunda oluşan su birikintilerini fark etmeyen sporcular ise çamura düştü. Yere düştükten sonra tekrar elini yüzünü silen sporcular takımı adına yarışmaya devam etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Şampiyonanın ev sahibi konumundaki Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonasında beşinci kez şampiyonluğunu kazandı. 2009, 2010, 2011 ve 2015 yılında kazandığı başarılara bir yenisini daha ekleyen Üsküdar Belediyesi Spor Kulübü atletleri Türkiye Kros Ligindeki unvanını bu yıl da korudu. Kenyalı İrene Cheptai, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda yarışı birinci bitirerek Üsküdar Belediyesi Spor Kulübünün başarıyı elde etmesinde büyük katkı sağladı. Şampiyonada Kenyalı İrene Cheptai’nin yanı sıra milli atletler Özlem Kaya, Burcu Büyükbezgin, Alemitu Bekele, Demet Dinç ve Sabahat Akpınar’da ter döktü. Üsküdarlı sporcular ve meclis üyeleri Üsküdar Belediye Başkanı Sn. Hilmi Türkmen’i omuzlara alarak ‘En büyük başkanı bizim başkan’ diye slogan atarak şampiyonluğu kutladı. Kutlamalar sonrası konuşma yapan Başkanımız Sn. Hilmi Türkmen, “Bu sene beşinci zaferimizi kazandık. Üsküdar Belediyesi Kulübü ülkemizi Avrupa’da başarıyla temsil ediyor. Bizim aldığımız başarı Üsküdar’ımıza ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Avrupa Kulüpler Şampiyonası tarihinde bugüne dek erkeklerde Portekiz 21, İspanya 15, Belçika 7, İngiltere 5, İtalya 2, Almanya ve Fransa da birer kez mutlu sona ulaşmıştı. 1982’de başlayan kadınlarda ise Portekiz 18, Rusya 6, Türkiye 5, İtalya ve İrlanda ikişer, Galler ve İspanya da birer kez kupa kazandı. Portekiz takımları, büyüklerde verilen 86 şampiyonluk kupasının 39’una ulaşarak büyük başarı elde etmişlerdi.